Warning: is_readable() [function.is-readable]: open_basedir restriction in effect. File(/www/doc/www.hoppner.cz/www/wp-content/plugins/wp-subdomains-revisited/subdomains.php/languages/wp-subdomains-revisited-cs_CZ.mo) is not within the allowed path(s): (/www/doc/www.hoppner.cz:/disk2/doc/www.hoppner.cz:/usr/share/php:/www/tmp:/tmp) in /www/doc/www.hoppner.cz/www/wp-includes/l10n.php on line 632

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.hoppner.cz/www/wp-includes/l10n.php:632) in /www/doc/www.hoppner.cz/www/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
höppner.cz http://hoppner.cz Sun, 27 Sep 2015 12:35:19 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.3 http://hoppner.cz/wp-content/uploads/2013/02/cropped-hoppner-masopu-–-kopie-32x32.jpg höppner.cz http://hoppner.cz 32 32 Vyšlo první číslo Novoměstských novin http://hoppner.cz/vyslo-prvni-cislo-novomestskych-novin/ Sun, 27 Sep 2015 10:08:43 +0000 http://hoppner.cz/?p=578 První číslo měsíčníku Novoměstské vyšlo 15. září 2014 v nákladu 10 tisíc výtisků. Distribuce je do všech poštovních schránek na Novém Městě.

]]>
Prodeje deníků poprvé v historii pod milion denně http://hoppner.cz/prodeje-deniku-poprve-v-historii-pod-milion-denne/ Thu, 14 Mar 2013 09:31:27 +0000 http://hoppner.cz/?p=536 Historická hranice prolomena. Průměrný prodaný náklad všech českých deníků dohromady dosáhl vloni 1,013 milionu, při tempu cca 10% poklesu ročně je jisté, že v těchto dnech už je to pod milion.

deniky_2007_2012Zdroj mediaguru

Jen pro zajímavost: Rudého Práva se v roce 1989 prodávaly 2 miliony výtisků.

Jsou dva základní faktory, které snižují počet prodaných deníků: internet a lokální periodika zdarma.

Největší pokles mezi tzv. seriozními zaznamenává regionální Deník (přitom by právě regiony by měly fungovat jako zpomalení poklesu), celkově klesá nejrychleji Blesk. Pokud to půjde stejným tempem jako už 10 let, bude Blesk v roce 2023 na 150 tisících prodaných výtisků.

Print tímto poklesem ale nijak neztrácí na důležitosti. Lze očekávat, že i za deset tu stále bude 7 stejných deníků jako dnes, byť  jejich prodané náklady budou poloviční. Internet je ve své podstatě cirkusové médium a o to větší akcent zůstává na značce, tradici a papíru.

Noviny se promění v cosi jako klobouk nebo boty: Stanou se součástí image. Kdo čte (a nosí sebou) , je fajn. Jejich informační hodnota zůstane stejná, ale zvýší se důvěryhodnost. Troufám si tvrdit, že dříve než zmizí papírové peníze.

]]>
Nový papež Bergoglio zní libozvučně http://hoppner.cz/novy-papez-bergoglio-zni-libozvucne/ Wed, 13 Mar 2013 21:15:26 +0000 http://hoppner.cz/?p=531 Byl jsem ochoten se vsadit, že nový papež, který se zhmotní z bílého kouře na Vatikánem, bude Ital. Těsně vedle.Jorge Mario Bergoglio je Argentinec, syn italských emigrantů. Měl jsem ho hned za Italem a kdybych věděl to o těch emigrantech, asi bych vsadil na něj.

Je jasné, že když jde ve Vatikánu do tuhého, určitě to nespasí černoch nebo Ukrajinec. Když jde ve Vatikánu do tuhého, musí to spasit Ital.

Bergoglio je co do svého původu trochu divoká volba: mimoevropský papež byl naposledy v dávném 8. století, kdy seděl na stolci Syřan. Což bylo tehdy, kdy kněžna Ludmila, tahle česká křesťanská máma a metla pohanů, ještě nebyla na světě.

Tenhle italský Argentinec, co do názorů tak říkajíc římsko – katolický fundamentalista, je tedy jasnou a ráznou odpovědí v těžké chvíli, kdy církev přišla nečekaně o hlavu.

Dosud nebylo objasněno, proč vlastně odstoupil předchozí papež Němec Joseph Ratzinger (paparazzinger). Podle jedné z odvážnějších teorií mu lidově řečeno „hráblo“, což nepřímo potvrdil i český arcibiskup Duka, když naznačil, že měl Ratzinger psychické problémy.

Jsou tu i jiné teorie a pokud na nich něco je, tak se to zaručeně brzy dovíme.

Většina z více než miliardy křtěných římských katolíků je z jižní Ameriky, takže hurá. V době, kdy se evropská západní civilizace spíše než k bohu modlí k penězům a společenská struktura se hroutí do sebe (rozpad rodin v důsledku emancipace žen) zní jméno Bergoglio celkem libozvučně.

]]>
Ondřej říká: Print není mrtvý! http://hoppner.cz/ondrej-rika-print-neni-mrtvy/ Wed, 27 Feb 2013 22:58:22 +0000 http://hoppner.cz/?p=341 Je print mrtvý? Ne tak rychle. Tahle otázka víří marketingovým světem od doby, kdy se internet a sociální média vynořily z hromady starého papíru a neprodyšně pokryly svět okolo.

Zatímco dříve byla terminálem trafika nebo listonoš, nyní je jím každý telefon a počítač. Lidstvo udělalo poslední krok na ose kámen – papír – obrazovka.

V redakcích tištěných médiích vznikla panika. Náhle je tu médium, které hravě zvládne to, co v printu nejde: Malé redakce plní obsáhlé weby, nosič (papír) je za nula, distribuce nula, aktuálnost okamžitá, interaktivita okamžitá, obrázky se hýbou. Náhle jako by print už neměl co nabídnout.

Trh médií se jako mávnutím kouzelného proutku ocitl v době prvobytně pospolné společnosti: Všechno je všech a nic se za to neplatí.

Některé redakce se znažili tvářit, že web neexistuje a chránili svůj papír. Jejich argumentem byly peníze: „Podívejte se, kolik vydělává print a kolik web?“

Tato krátkozrakost se šeredně nevyplatila. Internet se svým efektem sněhové koule (rychlý růst a skutečnost, že se na větší nabaluje menší) jim rychle otevřel oči. Jenže: Včera už bylo pozdě.

Inzerenti hromadně migrují do elektronické sféry, jenže zde na ně čeká velké zklamání, které se jmenuje měřitelnost. Najednou je možné přesně spočítat, kolik uživatelů si klikne na jejich inzerát A je jich mnohem méně, než se čekalo. Ukazuje se, že ceny inzerce jsou přemrštěné.  Web zasadil trhu s informacemi ránu, která se hned tak nezacelí.

Maminka jednoho českého vydavatele pronesla tuto větu: „Noviny si nekupuji, protože nemám krb.“ Ano a je také pravda, že brambory do internetu nezabalíte.

Také je fakt, že když se zeptáte: „Kde jsi to četl?“ většina lidí odpoví: „Nevím, už si nevzpomínám.“

Podívejme se, jaké výhody má print proti svému největšímu konkurentovi z hlediska inzerenta:

  • Hmatatelnost: Kus potištěného papíru je fyzická záležitost. Časopisy a mohou ležet v domácnostech a na úřadech mnoho měsíců a let, zatímco internetové reklamy navždy mizí v kyberprostoru. Na papíru je cosi definitivního.
  • Věrohodnost: Papír dává informacím legitimnost. Přesycenost reklamními pop-upy a bannery uživatele odrazuje od toho, by si na ně klikli (příčina bude zřejmě v tom, že se uživatel podvědomě bojí virů). Na internetu vždy bude něco cirkusového.
  • Značka: Print je vhodný pro zpevnění značky, pro solidnost. Inzeráty v printu by proto měly být asketické co do fontů, barev a obrázků.
  • Cílená inzerce: Umístění inzerce do publikací jako například specializované časopisy může přesně zasáhnout ten sektor uživatelů, na který by inzerent na webu cílil jen ztěží.
  • Zapojení uživatele: Čím déle čteme, tím více se nám text vryje do paměti. Na internetu je uživatel se stránkou často hotov během 15 vteřinové návštěvy, kdežto časopisu věnuje i několik hodin. Studie ukazují, že uživatel čte text na obrazovce nejen výrazně kratší dobu, ale také o 20% pomaleji než na papíře (Alshaali & Varshney, 2005).
  • Méně inzerce: Odliv inzerátů z printu může být využito jako marketingová výhoda. Publikace nejsou tak přeplněny inzerátami, čímž dávají těm, co zůstali, možnost zazářit. Azřejmě i za nižsí cenu.
  • QR kódy: Umísťování QR kódů do tištěného média je skvělý způsob jako postavit most mezi printem a webem. Naskenováním QR kódu do smartphonu se na displeji objeví vaše homepage nebo speciální nabídka, která žije na webu.


Nejlepší způsob, jak dosáhnout úspěchu na trhu je použít všech médií, která vám pomohou pokrýt vaši cílovou skupinu – a mezi tato média print rozhodně patří.

I když je zřejmé, že na největším kusu koláče bude hodovat internet, je stále ještě mnoho inzerentů, kteří věří ve slávu tistěného věku. Ty je třeba oslovit a hýčkat.

  • Ondřej Höppner (s použitím článku Print is not dead z amerického vydání časopisu Forbes)
]]>
Epitaf na News of the World http://hoppner.cz/422/ Tue, 26 Feb 2013 11:01:03 +0000 http://hoppner.cz/?p=422 950628-img-news-of-the-world-ondrej-hoppner

V neděli vyšlo poslední číslo britského bulvárního nedělníku News of the World, jednoho z  nejúspěšnějších médií na světě. V mediálním světě jde o událost, kterou lze přirovnat snad jen k pádu newyorských mrakodrapů v roce 2001. Jde o válku mezi novináři, nejbrutálnější v dějinách žurnalistiky.

Na začátku byla malá holčička, která šla ze školy na vlak. Jmenovala se Milly Dowlerová (13) a její osud se nápadně podobná české Aničce, jejíž zmizení vyvolalo celonárodní pozdvižení.

Nedělník News of the World vycházel 168 let. Svět byl v jeho podání přesně takový, jaký ho chtěli mít čtenáři: Plný celebrit, skandálů drog a násilí.  Stabilní prodeje takřka tři miliony výtisků týdně ho řadily mezi trojici nejprodávanějších novin na světě.

Krátce před vraždou telefonuje Milly domů, že se trochu opozdí, protože jde s kamarádkou na kávu. Volá z malého mobilního telefonu, který bude později stát v centru pádu mediálního impéria.

Morálka

Když skončilo soudní vyšetřování případu zavražděné Milly Dowlerové dalo se do pohybu domino událostí, které skončilo pádem mediálního giganta. Skandál byl hybnou silou nedělníku News of the World, a byl to skandál, který mu podrazil nohy.

„Po 168 letech říkáme smutné, ale velmi hrdé sbohem 7,5 milionu našich čtenářů“, je v těchto dnech na webových stránkách jednoho z nejstarších bulvárů na světě. Mimochodem: Na září plánoval News of the World svůj web čtenářsky zpoplatnit. Stal by se tak průkopníkem v této oblasti a udělal by to, po čem všichni vydavatelé touží, ale bojí se to udělat.

Policie, vyšetřující případ zmizelé dívky, se svěřila „serióznímu“ deníku The Guardian, že News of the World při získávání informací podváděl. Konkrétně: Získal ilegálně přístup do mobilního telefonu zmizelé dívky a manipuloval se zprávami.

Soukromí

Zástupci nedělníku vysvětlovali, že byl telefon plný textových zpráv, tak chtěli uvolnit místo pro nové, aby pomohli vyšetřování. Na první pohled jde o přístup z romantických časů investigativní žurnalistiky: Novinář pátrá na vlastní pěst a je o krok před policií. Vrah je pak senzačně odhalen na titulní straně.

Na druhé straně jde o hrubý vpád do soukromí pozůstalých. Pohybem zpráv na dívčině mobilním telefonu byly u pozůstalých vyvolány klamné naděje, že dívka žije.

Moucha

The Guardian se případu chopil a začala brutální válka mezi novináři, která nemá v dějinách žurnalistiky obdoby. Morální chyba, neúcta k zavražděné dívce, pohrdání zármutkem rodičů, seriózní, morální hledisko proti „komiksovému“ světu drog a násilí.

Zdálky to vypadalo jako souboj mouchy se slonem. Umrněný intelektuální Guardian, potácející se na hranici krachu a mocný, obrovský, prosperující News of The World.

Skandál s telefonem zavražděné dívky se začal rozrůstat: Nedělník odposlouchával v masovém měřítku. Politiky, sportovce, celebrity. Pro pochopení situace stručně shrňme situaci na trhu tištěných médií: Všechny žijí z inzerce a všechny kvůli nástupu internetu bojují s poklesem prodejů. Odstraněním obra by stouply šance trpaslíků.

]]>
Nedělní Blesk http://hoppner.cz/nedelni-blesk/ Mon, 25 Feb 2013 22:48:38 +0000 http://hoppner.cz/?p=143 Nový layout a obsah týdeníku Nedělní Blesk  vytvořil Ondřej Höppner pro vydavatelství Ringier – Axel Springer roku 2012 v době, kdy byl šéfredaktorem tohoto listu.

Prodaný náklad: 200 tisíc výtisků. Vzal jsem to od podlahy a na staré podobě nenechal kámen na kameni. Osvěžil jsem rubriky, obsahu dal jiskru a dynamiku, zavedl větší interaktivitu, lehkost a zábavnost.  V nové podobě vychází od dubna 2012. Stránky ZDE.

bartosova-dostala-nabidku

]]>
Moscow voice http://hoppner.cz/moscow-voice/ Mon, 25 Feb 2013 22:40:10 +0000 http://hoppner.cz/?p=156 Internetové stránky Moscow voice Ondřej Höppner vytvořil v roce v roce 2010 na objednávku starosty Moskvy Jurije Michajloviče Lužkova.

Propracovaný a dynamický webový portál se bohužel nedočkal realizace, protože byl starosta odvolán.

6 A1 moscow news

 

]]>
Malostranské noviny http://hoppner.cz/malostranske-noviny/ Mon, 25 Feb 2013 21:45:17 +0000 http://hoppner.cz/?p=75 Malostranské Ondřej Höppner vytvořil v roce 2009. Je vydavatelem a šéfredaktorem tohoto listu. Malostranské vycházejí od 1. září 2009. Náklad: 10 tisíc výtisků.

Periodicita: Měsíčník. Vydavatelství: Malostranské o.s. Jde o průkopnický projekt hyperregionálního periodika.

Odkaz: www.malostranskenoviny

mn – kopie

 

]]>
Staroměstské noviny http://hoppner.cz/staromestske-noviny/ Mon, 25 Feb 2013 19:55:31 +0000 http://hoppner.cz/?p=254 Staroměstské Ondřej Höppner vytvořil v roce 2010, povzbuzen úspěchem Malostranských novin. Staroměstské vycházejí měsíčně v nákladu 10 tisíc výtisků do všech poštovních stránek na Starém městě.

Podařilo se zopakovat mimořádný úspěch jejich staršího sourozence Malostranských  novin. Odkaz zde: www.staromestskenoviny.eu

sn

]]>
Aha! http://hoppner.cz/aha/ Mon, 25 Feb 2013 19:44:38 +0000 http://hoppner.cz/?p=182 Noviny Aha vytvořil Ondřej Höppner pro vydavatelství E.B.I.K.A v roce 2004, kdy byl jejich prvním šéfredaktorem (2004 – 5). List založil, prosadil u vydavatele, spoluatorem názvu.Höppnerovým konzultantem byl pan Christian Müller, budoucí generální ředitel vydavatelství Ringier. Na lyaoutu se podílel artdirektor Vladimír Dundr. Za působení Ondřeje Höppnera dosahovalo Aha nákladu přes 200 tisíc prodaných výsledků týdně (vycházelo v neděli). Po jeho odchodu prodávalo už vždy jen méně, i když se po obsahové a grafické stránce takřka nezměnilo. Šlo o svěží, bulvární titul, který byl jako jediné v historii důstojnou konkurencí deníku Blesk. V roce 2006 bylo Aha transformováno na deník a koupilo ho vydavatelství Ringier.

aha

]]>