Warning: is_readable() [function.is-readable]: open_basedir restriction in effect. File(/www/doc/www.hoppner.cz/www/wp-content/plugins/wp-subdomains-revisited/subdomains.php/languages/wp-subdomains-revisited-cs_CZ.mo) is not within the allowed path(s): (/www/doc/www.hoppner.cz:/disk2/doc/www.hoppner.cz:/usr/share/php:/www/tmp:/tmp) in /www/doc/www.hoppner.cz/www/wp-includes/l10n.php on line 632
Epitaf na News of the World « höppner.cz
höppner.cz

Epitaf na News of the World

950628-img-news-of-the-world-ondrej-hoppner

V neděli vyšlo poslední číslo britského bulvárního nedělníku News of the World, jednoho z  nejúspěšnějších médií na světě. V mediálním světě jde o událost, kterou lze přirovnat snad jen k pádu newyorských mrakodrapů v roce 2001. Jde o válku mezi novináři, nejbrutálnější v dějinách žurnalistiky.

Na začátku byla malá holčička, která šla ze školy na vlak. Jmenovala se Milly Dowlerová (13) a její osud se nápadně podobná české Aničce, jejíž zmizení vyvolalo celonárodní pozdvižení.

Nedělník News of the World vycházel 168 let. Svět byl v jeho podání přesně takový, jaký ho chtěli mít čtenáři: Plný celebrit, skandálů drog a násilí.  Stabilní prodeje takřka tři miliony výtisků týdně ho řadily mezi trojici nejprodávanějších novin na světě.

Krátce před vraždou telefonuje Milly domů, že se trochu opozdí, protože jde s kamarádkou na kávu. Volá z malého mobilního telefonu, který bude později stát v centru pádu mediálního impéria.

Morálka

Když skončilo soudní vyšetřování případu zavražděné Milly Dowlerové dalo se do pohybu domino událostí, které skončilo pádem mediálního giganta. Skandál byl hybnou silou nedělníku News of the World, a byl to skandál, který mu podrazil nohy.

„Po 168 letech říkáme smutné, ale velmi hrdé sbohem 7,5 milionu našich čtenářů“, je v těchto dnech na webových stránkách jednoho z nejstarších bulvárů na světě. Mimochodem: Na září plánoval News of the World svůj web čtenářsky zpoplatnit. Stal by se tak průkopníkem v této oblasti a udělal by to, po čem všichni vydavatelé touží, ale bojí se to udělat.

Policie, vyšetřující případ zmizelé dívky, se svěřila „serióznímu“ deníku The Guardian, že News of the World při získávání informací podváděl. Konkrétně: Získal ilegálně přístup do mobilního telefonu zmizelé dívky a manipuloval se zprávami.

Soukromí

Zástupci nedělníku vysvětlovali, že byl telefon plný textových zpráv, tak chtěli uvolnit místo pro nové, aby pomohli vyšetřování. Na první pohled jde o přístup z romantických časů investigativní žurnalistiky: Novinář pátrá na vlastní pěst a je o krok před policií. Vrah je pak senzačně odhalen na titulní straně.

Na druhé straně jde o hrubý vpád do soukromí pozůstalých. Pohybem zpráv na dívčině mobilním telefonu byly u pozůstalých vyvolány klamné naděje, že dívka žije.

Moucha

The Guardian se případu chopil a začala brutální válka mezi novináři, která nemá v dějinách žurnalistiky obdoby. Morální chyba, neúcta k zavražděné dívce, pohrdání zármutkem rodičů, seriózní, morální hledisko proti „komiksovému“ světu drog a násilí.

Zdálky to vypadalo jako souboj mouchy se slonem. Umrněný intelektuální Guardian, potácející se na hranici krachu a mocný, obrovský, prosperující News of The World.

Skandál s telefonem zavražděné dívky se začal rozrůstat: Nedělník odposlouchával v masovém měřítku. Politiky, sportovce, celebrity. Pro pochopení situace stručně shrňme situaci na trhu tištěných médií: Všechny žijí z inzerce a všechny kvůli nástupu internetu bojují s poklesem prodejů. Odstraněním obra by stouply šance trpaslíků.